Изкуплението като израз на Божията любов
Изкуплението като израз на Божията любов
Изкуплението като израз на Божията любов
Теорията за морално-нравственото въздействие – Christus Victor (Кристис Виктор)
Тази теория разглежда смъртта на Христос като върховен израз на Божията любов към грешниците. Тя се противопоставя на юридическите и удовлетворителни теории за изкуплението, подчертавайки, че Христовата саможертва не е плащане на дълг към Божията справедливост, а свидетелство за Неговата любов, целящо да преобрази сърцата на хората.
Пиер Абелар – основоположникът на тази теория
Тази концепция за изкуплението е формулирана за първи път от Пиер Абелар (1079–1142 г.) като отговор на възгледите на Анселм Кентърбърийски. Анселм поддържа, че грехът е обида към Божията морална възвишеност и че изкуплението е акт на възмездие, чрез който Христос удовлетворява Божията справедливост, изплащайки дълга на човечеството. Според Анселм саможертвата на Христос възстановява накърненото достойнство на Бога и освобождава човека от вината и наказанието на греха.
Абелар обаче категорично отхвърля тази перспектива. Той твърди, че централният мотив в изкуплението е разкриването на Божията любов в нейната пълнота. Смъртта на Исус не е необходима, за да удовлетвори Божия гняв, а за да покаже Божията милост и състрадание към човечеството. Изкуплението според тази теория не променя положението на Бога спрямо човека, а преобразява самия човек, като го насочва към Бога.
Разпространение и развитие на теорията
През XIX век тази теория намира значителна популярност благодарение на Хоръс Бушнел (1802–1876) в САЩ и Хейстингс Ръшдал във Великобритания. Те подчертават, че Божието естество е преди всичко любов, а не справедливост, търсеща удовлетворение. Според тях грехът не е юридически проблем, който трябва да бъде компенсиран, а духовна преграда, която държи човека далеч от Бога. Изкуплението не е въпрос на удовлетворение на Божия гняв, а акт на любов, целящ помирението на човека с Бога.
Привържениците на морално-нравственото въздействие подчертават, че най-големият проблем на човечеството не е страхът от Божието наказание, а вътрешната му отчужденост от Бога. Това отчуждение може да се прояви като закоравяване на сърцето, обвинение срещу Бога за собствените нещастия или неглижиране на Неговата любов. Христос, чрез Своята саможертва, разкрива Божията любов и по този начин вдъхновява хората към покаяние и обръщане към Бога.
Последици от теорията
Според Бушнел, Исус не дойде, за да извърши юридическа сделка с Бога, а за да демонстрира истинската Божествена любов. Неговата смърт е кулминацията на тази любов, а не формален акт на възмездие. Бушнел дори твърди, че смъртта на Христос е резултат от историческите обстоятелства, а не предопределен план на Бога. В този контекст смъртта на Исус не е цена, платена за греха, а върховно свидетелство за Божията всеобхватна любов.
Основните принципи, които тази теория извежда, са:
- Примирение на Бога с човечеството – Бог не е враг на човека, а негов Отец, който протяга ръка на прошка (Римляни 5:10-11; 2 Коринтяни 5:18-19).
- Свидетелство за истината – Христос дойде да разкрие истината за Бога, а не да осъществи правна сделка (Йоан 1:17; Йоан 18:37; Йоан 8:31-32).
- Промяна в човешките сърца – Христовата саможертва вдъхновява хората да се обърнат към Бога не от страх, а от любов (Матей 4:17).
- Въвеждане на нова духовна реалност – Христос създава нова връзка между Бога и човечеството, основана на любов, а не на страх (Йоан 3:1-18).
- Отклик към крещящата нужда на човечеството чрез божествен оздравителен процес, в който Христос прощава греховете и изцелява болните още преди да отиде на Кръста (Матей 9:1–2)
За Бога не е достатъчно само греховете да бъдат опростени – важно е и силата на греха, която държи хората в робство, да бъде разрушена, така че тя да не продължава да влияе върху тях. Чрез саможертвата и страданията на Христос, робството на греха се разрушава и Бог възстановява човека към първоначалната му цел.
Смъртта на Исус удовлетворява три основни нужди на човечеството:
1. Възстановяване на взаимоотношението с Бога.
Човек се нуждае от възстановяване на отношенията си с Бога. Апостолските дела и послания (напр. Деяния 3:19; 2 Коринтяни 5:20) призовават за покаяние и примирение, защото когато Бог направи първата крачка с призив за покаяние (Матей 4:17), човек трябва да отговори с вяра и покорност.
2. Покаяние за личния грях.
Често ние изпитваме само повърхностно съжаление след съгрешение, докато Божият закон предвижда строги последствия за греха. Ние се нуждаем от Божията любов, която Христос демонстрира на Кръста, за да донесе дълбока вътрешна промяна и да ни освободи от робството на греха.
3. Вдъхновение.
Взаимоотношението не може да бъде сведено до суха юридическо-теологична дефиниция. Ние се нуждаем от жив, любящ пример – приятел, който да ни вдъхновява и да показва истинската любов на Бога. Саможертвата на Христос, особено чрез Неговата смърт на Кръста, ни дарява с този жив модел, който ни превръща в обновени, новосъздадени и оживотворени същества.
Според Бушнел, една от най-силните подбуди за да възлюбим Бога е да Му се доверим, осъзнавайки, че Той също е пострадал заради злото, което царува сред човеците (Евреи 2:18).
Често хората си задават въпроса: „Защо Бог не премахва злото от света?“ – понякога дори Го обвиняват за това. Тяхното виждане, че Бог е велик и съвършен, ги кара да мислят, че Той не може да страда и че страданието не е от Неговата същност. Обаче смъртта на Христос е в пълна противоположност на това убеждение – тя ясно показва, че Бог изпитва болка от греха. Грехът не доставя наслада на Бога; напротив, Той усеща тежестта и трагичността, произтичащи от него. Божият отклик не е осъждане, а страдание.
Само такъв Бог може да предизвика нашата истинска любов и доверие. Святостта е плод на любовта, а не обратното – тя се развива органично, в съответствие с нашето духовно взаимоотношение и израстване в Христос.
Критика към възгледа на Пиер Абелар
1. Някои критици твърдят, че този възглед омаловажава Божиите качества, свързани с Неговата справедливост, святост и праведност, като подчертават, че първостепенният ефект от Христовата смърт е върху нещо отвъд човека.
2. Смъртта на Исус не е предопределена от вечността, а е поета в отговор на конкретни обстоятелства.
3. Този възглед на Пиер Абелар е разработен като реакция срещу Анселмовия възглед за изкупването на вината и възстановяването на достойнството на Отца. Хоръс Бушнел се стреми да избегне идеята за „плащане на цена“ – Христос не е цената, а самата жертва.
4. В Писанието примирението се разглежда като възстановяване на отношения, когато се премахнат препятствията (виж 1 Царе 29:4 и Матей 5:23–24).
Заключение
Теорията за морално-нравственото въздействие представя изкуплението като акт на Божествена любов, който има за цел да промени човешкото сърце. В този контекст Христос не плаща цена, а разкрива реалността на Божията милост. Смъртта и възкресението Му свидетелстват, че Бог винаги е бил примирен с човечеството и че проблемът не е в Неговата справедливост, а в човешкото нежелание да откликне на Неговата любов. Тази перспектива върху изкуплението поставя акцент върху взаимоотношението между Бога и човека и издига любовта като централна ос в спасителния план.
Christus Victor – Amen (Кристис Виктор – Амин)
О, Всевишни, Царю на вековете
Великият АЗ СЪМ, Бог на чудесата
С кръвта си Ти ни изкупи
Преведе ни през могъщи води
Нашата сила, нашата песен, нашето сигурно спасение
Сега към Агнето на престола
Да бъде благословение, чест, слава, сила
За битката, която си спечелил
Алилуя! Амин
О, Всевишни, обитаващ сред нас
Човешки Син, изпратен за грешниците
С Твоята кръв Ти ни изкупи
Безупречен Агнец, могъщ Спасителю
Който живя, умря, възкръсна победоносно
Сега към Агнето на престола
Да бъде благословение, чест, слава, сила
За битката, която си спечелил
Алилуя!
С всяко племе и всеки език
се присъединяваме към химна на ангелите
В триумфа на Сина
Алилуя! Амин
Автор: Иво Койчев
Иво Койчев е човек, чийто живот е белязан от дълбока вяра и непоколебима ангажираност към изграждането на духовна общност. От повече от 25 години той служи с енергия и всеотдайност, като разпространява Христовото послание и подкрепя личностното и духовно израстване на вярващи и служители в страната и чужбина.
Като основател и старши апостол на Апостолски Християнски Център „Живот в Слава“, Иво Койчев не просто ръководи църква, а създава семейство, където вярата може да бъде преживяна и споделена в дълбочина. Той е убеден, че християнството не е просто набор от доктрини, а живо взаимоотношение с Бог и ближния. Именно тази визия той предава на своите последователи, вдъхновявайки ги да открият своя потенциал и да живеят пълноценно.
Иво Койчев е активен участник в обществения живот. През годините неговото служение е организирало десетки благотворителни проекти и кампании в помощ на нуждаещите се.