Силата на въображението – Иво Койчев
Силата на въображението – Иво Койчев
Силата на въображението
Еврейската дума за идол е илаил, което означава: непотребен, суетен, без стойност, както и техните синоними.
Ако разгледаме закона в Изход 20:2-5, ще видим, че идолопоклонството е свързано с поклонение пред изображението на някакво божество или идол. Това е външна форма на идолопоклонство, но съществува и вътрешна форма — поклонение пред изображения в собственото въображение. Така че идолопоклонството не е извън човека, а е в самия него, скрито дълбоко в неговото въображение. Човек може външно да контролира и да не проявява своето идолопоклонство, но вътрешно, като процес, това може да се случва в неговото въображение. За такъв човек ще бъде много трудно да се справи със своето идолопоклонство, защото в неговото въображение има сила, която обсебва, влияе, контролира и деградира неговия живот. Не е случайно, че много учени твърдят, че образите, които се формират във въображението на човека, определят неговите ценности.
Вижте как е дефинирана думата въображение в Българския Тълковен Речник: „способност за изграждане на мислени представи, образи и фантазии.“
Способност за изграждане — харесват ми тези думи, защото човек чрез въображението си може да отиде творчески твърде далеч в своите мисловни представи за Бога и Неговите цели за разширяване на Царството.
Въображението е толкова силно и влиятелно, че се явява една от основните творчески сили в човешкия живот. Когато Бог докосне въображението ни, картините, които виждаме за нашия живот и съдба, оживотворяват нашите мечти и вяра. Не е трудно да се стигне до заключението, че Бог изявява чрез човека Своята творческа сила, когато докосне неговото въображение.
Ефесяни 3:20: „А на Този, който може да направи несравнимо повече, отколкото молим или мислим, според действащата в нас сила…“
Ако нашето въображение принадлежи изцяло на Бога, крайният резултат ще бъде успешен живот и призив, които Христос има за нас.
От друга страна, да не забравяме, че Сатана също ще воюва, за да контролира и използва потенциала на човешкото въображение с цел да разрушава. Основната му стратегия е чрез чародейство да внушава погрешни представи за неща, чрез които да вкара човека в заблуда. Примерът с диалога между Ева и змията в Едемската градина е точен в този контекст (Битие 3:1-5-7 – прочетете историята!).
Затова, пазете мислите си и въображението си чрез молитви и четене на Писанието.
Ефесяни 6:18: „Молете се в Духа по всяко време с всякаква молитва и молба, бодърствайте с неуморно постоянство и молби за всички светии.“
Исус Навин 1:8: „Тази книга на закона да не се отделя от устата ти и да размишляваш върху нея денем и нощем, за да внимаваш да спазваш всичко, което е написано в нея; защото тогава ще благоуспяваш в пътя си и тогава ще имаш успех.“
Римляни 10:17: „И така, вярата е от слушане, а слушането – от Христовото слово.“
Автор: Иво Койчев